İÇEM Aile Eğitimi Programı

 

Aile eğitimi programı İÇEM’in kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerinin içinde yer almaktadır.

Aile eğitimi programında amaç, işitme kayıplı çocuğun ailesinin işitme kaybının teşhisi ve cihazlandırma ile birlikte çocuğun eğitimine aktif olarak katılımını sağlamaktır. Bilindiği gibi dil, yetişkinlerle girilen anlamlı etkileşimler yoluyla öğrenilmekte ve içselleştirilmektedir. Aile eğitimlerinin temelinde de işitme kaybının teşhisiyle beraber ortaya çıkabilen etkileşim bozulmalarını önlemek, çocuğa dil gelişimi için gereken işitsel girdi ve etkileşim fırsatlarının evde, günlük yaşantı ve rutinleri içinde sağlamak konusunda ailelere rehberlik etmek yer almaktadır.

   

Eğitim sıklığı 2 yaşından küçük çocuklarda iki haftada bir, 2-3 yaş arasındaki çocuklarda ayda bir 45-60 dakikalık seanslar halindedir. 3 yaşına gelen çocuklar işitme kaybına ek bir engeli yoksa devamlı okul öğrencisi olarak İÇEM’de eğitime başlayabilirler. Bu çocukların aile eğitimleri sınıf öğretmenleriyle birlikte ilkokula başlayıncaya kadar devam eder.

Herhangi bir nedenle devamlı okul öğrencisi olmayan çocukların aile eğitimleri ailesiyle birlikte planlanarak aylık veya 3 aylık aralıklarla çocuk 6 yaşına gelene kadar devam eder. Okula gelmeyen veya aile eğitimine devam etmek istemeyen aileler 6 aylık veya yıllık odyoloji kontrolüne geçirilirler.

Aile eğitimi programının yanı sıra Eskişehir ve yakın illerden gelen anneler ve bebeklerinin katılabileceği oyun grubu programı da haftada bir kez olmak üzere merkezimizde sürdürülmektedir. Oyun gruplarına 3 yaş altında, hem işiten; hem de aile eğitimi programına devam eden işitme kayıplı bebekler anneleriyle birlikte katılmaktadırlar. Oyun grubunun amacı annelere yeni oyunlar, şarkılar, tekerlemeler öğrenmeleri için fırsat yaratmanın yanı sıra birbirleriyle tanışarak, tecrübe ve deneyimlerini paylaşmaya da teşvik etmektir. Oyun grubu programları her yıl ekim ayının ilk haftası itibariyle başlamakta ve okulların tatile girmesiyle birlikte bitmektedir.